חיפוש
  • Hewan

יהודית המלכה

לכבוד יום האישה הבינלאומי, אני בוחרת לספר על גיבורה משלנו.

גיבורת תרבות אתיופית-יהודית שלא מכירים.

מלכה אתיופית, פחות מפורסמת אשר נערצת ע״י ביתא ישראל (יהודי אתיופיה) והם רואים בה כמנהיגה היהודיה הגדולה ביותר בכל הזמנים אך ידועה לשמצה ע״י הנוצרים באתיופיה המכנים אותה ״יודית-גודית״ (יהודית ממיטת האסון) או ״יודית אסת״ (יהודית האש).

אז מיהי אותה מלכה ומדוע היא כה נערצת?

עפ״י מסורת ״ביתא-ישראל״, יהודית (שככל הנראה חיה בסוף המאה העשירית) הייתה בתו של המלך ה״פלאשי״ (כינוי גנאי ליהודים ע״י הנוצרים) גדעון הרביעי אשר שלט בממלכת הגדעונים-ממלכה יהודית שישבה בסמיין.

לפי מסורת זו, הסיפור מתחיל כאשר פורצת מלחמה נגד ממלכת אקסום (הממלכה האתיופית) ע״י ממלכת הגדעונים בהובלת המלך גדעון בשל דיכוי מתמשך מצד ממלכה זו, דרישת מלכי אקסום מן היהודים להתנצר בכוח ומתוך רצון למנוע את התרחבותה של ממלכת אקסום בכיוון הממלכה היהודית.

במלחמה זו נהרג המלך גדעון ובתו יהודית לקחה את הפיקוד ואיחדה תחתה את יהודי אתיופיה.

בשל היותה אסטרטגית מתוחכמת היא חיפשה קבוצות אשר יש להן מכנה משותף עם ביתא ישראל (קבוצות אשר סבלו מדיכוי גם הם ע״י הממלכה האתיופית) על כן היא כרתה ברית עם מנהיגי האגאווים, קבוצה אתנית פגנית קדומה, ממחוז לסתה, ויחד איתם העמידה צבא איתן של מתנגדים להתרחבות האקסומית והנוצרית.

במהלך הלחימה פנה צבאה של יהודית צפון-מזרחה, מאזור הרי סמיין ודאמבייה למחוז טיגראיי והגיע לעיר הבירה אקסום.

המלך האקסומי נמלט מבירתו לפני שחיילי יהודית נכנסו והשמידו את העיר. לאחר מכן צבאה של יהודית תקף את מנזר דברה דמו, בו היו כלואים היורשים הפוטנציאלים לממלכת אקסום, והרג את כל הצאצאים.

בפלישה ההרסנית לאקסום הוצאו להורג אנשי דת נוצרים, נשרפו והושמדו כנסיות, מנזרים וכל סממן נוצרי שהיה בממלכה.

בסופו של מהלך זה יהודית השליטה את שלטון היהדות באתיופיה למשך 40 שנה .

את הסיפור של המלכה יהודית שמעתי בעבר מאמא שלי ככה בחצי אוזן אך כשגדלתי למדתי עליה יותר והבנתי את סוד הקסם של האמהות שלנו-עוצמה שקטה שבאה מבפנים וברגע האמת מתפרצת ואו אז הן נלחמות כמו לביאות על מה ששלהן

האמהות שלנו, אלה שאולי יצא לכם להיתקל בהן במקומות העבודה שלכם, ברחוב או בתחנת האוטובוס הן הגיבורות האמיתיות.

ממש כמו המלכה יהודית הן נלחמו שם כנגד כל הסיכויים על שמירת הזהות היהודית.

החל בכפרים בהן חיו כאשר שמרו נידה דרך מדבריות סודן שם הביאו תינוקות בברית אברהם בשקט בשקט ועד היום כאשר הן משמרות את השבת ומוקירות אותה בהכנות ובלבוש המיוחד לכבודה.

לאלה מאיתנו שנולדו בארץ, שמירה על הדברים הללו נראים קלים מאחר ואנחנו במדינת היהודים אבל הן לנצח יזכרו את הלעג ומילות הגנאי מהגויים, את התחושה שהן תלויות בקפריזות של השלטונות המתחלפים ולמרות כל זאת שמרו על הציוויון היהודי של העדה המופלאה הזו ״ביתא ישראל״.

אתן הגיבורות האמיתיות בעיניי ואני בטוחה שבעיניי כל הבנות והבנים שלכן, אתן ממשיכות ללכת בזקיפות קומה למרות הקשיים החברתיים בארץ ישראל שלכן בגלל העובדה הכה לא מובנת מעליה בעיניכן-אתן בבית ואתן בעלות הבית!

יום האישה עוצמתי לכן!

תודה!

13 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול