חיפוש
  • Hewan

יהודי אתיופיה והשואה

לפני כשלוש שנים הופתעתי לקרוא בכתבה של עיתון מקומי בחדרה על שואת יהודי אתיופיה ובפרט על גיבור הכתבה אלבצ׳ו אלמה.

רצתי לשאול את אמא שלי על הנושא והיא אישרה שאכן כך היה ושמעה על כך מהוריה ומהסביבה שלה כשגדלה שם באתיופיה.

תמיד השואה הייתה מזוהה לי עם אחינו ואחיותינו יהודי אירופה כי כך למדנו וזה מה שנחשפנו אליו במסגרת מערכת החינוך אך עם השנים מתגלה ונחשפת הזוועה והתוכנית האמיתית שהייתה למפלצת הנאצית והיא הייתה חובקת עולם.

בתחילה נחשפתי לשואת יהודי צפון אפריקה: אלגי׳ר, תוניס,מרוקו ולוב, טלאים צהובים היו גם מנת חלקם ואז קראתי את הכתבה שציינתי למעלה (לינק לכתבה: http://mynethadera.co.il/mobile/article/175282)

הבטן מתהפכת ופתאום השם הנורא ״הפתרון הסופי״ מקבל משנה תוקף ורק מוכיח שוב ושוב שלא משנה איפה היינו פזורים תמיד הגורל היה אותו אחד. דין יהודי אירופה כדין יהודי מרוקו כדין יהודי אתיופיה וכך זה ממשיך וממשיך…

אז היום אני רוצה שתדעו קצת יותר על איך הנאצים הגיעו לאתיופיה ועל גיבורי ביתא ישראל.

ב-5 למאי 1936 הנאציזם הגיע לאתיופיה בדמות האיטלקים הפשיסטים-נאצים כשמוסליני בראשם.

(זו לא הייתה הפעם הראשונה שהאיטלקים ניסו לכבוש את אתיופיה המלחמה הראשונה עוד הייתה אי שם ב-1896 כאשר האיטלקים ספגו תבוסה קשה.)

אך הפעם הם חזרו לניסיון כיבוש נוסף רק שעכשיו הם היו בתפקיד הזרוע הנאצית של היטלר והנאציזם באפריקה.

וככאלה- החילו האיטלקים את חוקי הגזע הגרמנים גם על מזרח אפריקה.

המשמעות של החוקים הללו כלפי יהודי אתיופיה הייתה הפקרתם והתרת דמם.

בנוסף יצאה פקודה מרומא להשמיד לגמרי את יהודי אתיופיה.

האיטלקים ריכזו אותם באיזורים גיאוגרפים מוגדרים מה שהיה צעד בדרך לריכוז יותר משמעותי והשמדה.

בשלהי 1940 רצחו השלטונות האיטלקים באתיופיה ארבעים וארבעה קייסים (מה שמקביל לרבנים אצל יהודי אתיופיה) ומנהיגי ציבור. לאחר הרציחות שפורסמו באתיופיה “הגדילו לעשות” האיטלקים ופיזרו ע״י מטוסים איטלקים כרוזים באמהרית שבהם נכתב כי היהודים הם "בודה" - אוכלי אדם ו"פלאשים" - פולשים חסרי זכויות היסטוריות על קרקעות (כינויי גנאי של הנוצרים באתיופיה ליהודים).

בעקבות הדברים הללו רבים מיהודי אתיופיה הצטרפו לתנועת הפטריוטים, כוח גדעון שהוא כוח צבאי אתיופי לוחם אשר היה מורכב כולו מתושבי המקום הנוצרים יחד עם שכניהם היהודים, אשר קם בכדי להילחם באיטלקים הנאצים . כוח זה אכן גירש את הכוחות האיטלקים כשנה לאחר מכן.

הקיסר היילה סלסייה שהיה בגלות עד ל-1942 עם מינה עם חזרתו בחודש מאי של אותה שנה נציג יהודי אתיופי מקהילת ביתא ישראל שיכין משלחת ליהודי אירופה וזאת לאור בקשות רשמיות של הקהילה היהודית האתיופית אשר ניצלה מהשמדה. הנציג אשר שמו אברהם אברם נפגש עם מזכיר ויו"ר הועד הפועל של "אגודת ישראל" בלונדון הארי גודמן ודן עימו באפשרויות לחלץ יהודים מאירופה לאתיופיה לאחר שכל יהודי הכפרים הודיעו לקיסר (דרך הנציג) כי הם מוכנים לקבל כל מספר של יהודים בערים ובכפרים.

לצערם של יהודי אתיופיה המשימה לא צלחה כפי שהם תכננו אך מספר יהודים קטן שהצליח להגיע לאתיופיה מאירופה התקבל על ידי קהילת ביתא ישראל בכבוד מלכים.

זה הסיפור של ביתא ישראל (יהודי אתיופיה) אשר שזור יחד עם שאר סיפורי השואה של יהודי העולם.

גורלנו משותף ואחד הוא ובכדי לראות את התמונה הגדולה צריך להכיר את סיפור השואה על כל צדדיו.

יהי זכרם ברוך

310 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול