חיפוש
  • Hewan

״סנבת מיתבק-סנבת תתבקוואלץ׳״. מי ששומר את השבת-השבת שומרת עליו

יש משהו מיוחד באוויר בבוקר יום שישי.

אני זוכרת איך הייתי מתעוררת כל בוקר של יום שישי כזה לצלילי מוזיקה אתיופית שבקעה מן הטלוויזיה בסלון, ריחות של תבשילים עם מלא צ׳אוו (חריף אתיופי שיקים נכה מכסאו) כשברקע אמא מדברת עם אחיותיה הפזורות לאורכה ולרוחבה של ישראל,

מקשקשת איתן על ההכנות לשבת ומה שלומן ותוך כדי זורקת לאבי הוראות על מה להביא מהסופר (היא עוד תשלח אותו שוב לפחות פעם אחת נוספת).

המשמעות של השבת ל״ביתא-ישראל״-יהודי אתיופיה היא כמו המשמעות של החמצן לגוף האדם.

ומה הכוונה?

השבת הייתה אחת מאבני הגחלת של התפוצה המופלאה הזו.

כל זמן שהקפידו לשמור את השבת יהדות אתיופיה המשיכה לחיות ואולי אפילו תזכה להגיע לרגע שבו תקיים את השבת על אדמת הקודש, ירוסלם, ציון - תריצו קדימה 2,500 שנה ואכן כך קרה.

תבינו, שם לא היו קיימים המושגים דתי או חילוני יש ״ביתא ישראל״-יהודי וככזה השבת היא אחד מאבני היסוד עבורך.

זה מה שהבדיל אותנו מהגויים ובימים חשוכים יותר בהיסטוריה האתיופית זה היה גם מה שהביא עלינו פרעות וגזרות יחד עם עוד סממנים אחרים.

אבל ערך השבת עלה על כולם, השבת ״סנבת״ היא כמו מלכה ולראיה ההכנות המסיביות לקראת בואה והתרגשות שניה לפני שהיא מגיעה ועוטפת אותנו ביממה שלמה של חום והתרפקות על סיפורי השבת - שם באתיופיה.

עם מבט נוגה בעיניים הוריי מסתכלים עלי ואומרים:״סנבת מיתבק-סנבת תתבקוואלץ׳״

מי ששומר את השבת-השבת שומרת עליו.

שבוע שעבר גללתי את הפיד שלי בפייסבוק כדי לגלות שמועצת הרבנות מכירה ביהדותם של ״ביתא ישראל״-יהודי אתיופיה, לאחר 40 שנה.

מעבר לעובדה הברורה שאף אחד לא חידש לי שום דבר (כמו לשאר אחיי ואחיותי מביתא ישראל), התעוררה אצלי במקביל תחושת כעס המלווה בצחוק מיואש.

שלא תבינו לא נכון, יש בזה מן החשיבות.

כמו שכולנו יודעים פסקי דין הלכתיים ממסדיים משפיעים גם חברתית ותרבותית על החברה הישראלית וכדי שדברים יתחילו להשתנות מבחינה היסטורית בכל מה שקשור להטמעת תרבות ביתא ישראל כחלק בלתי נפרד מתרבות עם ישראל, צעד כזה הוא הכרחי בפרספקטיבה של זמן.

אבל והאבל הוא גדול מאוד, הקרע שנוצר בין ביתא ישראל לבין הממסד הרבני הוא כל-כך גדול עד כי נדמה שצעד כזה רק מחריף את הנתק וחוסר האמון בין הצדדים.

לי באופן אישי יש בטן מלאה עלך הממסד הרבני. מתי ואיך נוצר המצב בו הדנ״א של הרבנות הוא בעיקר יהדות אשכנז? ולמרות שיש בו נציגות מעדות המזרח, איפה כל השאר?

הלא הרבנות צריכה ואמורה להיות המשך ישיר של הסנהדרין והיא הייתה מורכבת מכוהנים ולוויים ושאר ישראל והיוותה תצוגת תכלית של עם ישראל מה שהובא לידי ביטוי בפסיקות ההלכה והמשפט היהודי. אז מה קרה פה לאורך השנים?

אם לא הספיקה לכם הגחלת היהודית עליה שמרו ביתא ישראל במשך 2,500 שנה למרות ״האינקוויזיציה״ האתיופית לאורך השנים, ניתן היה לחשוב כי פסק ההלכה של המר״ן הרב עובדיה יוסף משנות השבעים שנשען על פסיקתו של רבי דוד בן זמרא (רב מצרי) מהמאה ה-16 יספיק.

אבל זהו, שלא-כי האמת היא שמשהו בקומבינציה של יהודי-אפריקאי- אתיופי-כהה עור מעוררת תחושת אי נוחות במי שמושך בחוטים בכל מה שקשור לממסד הרבני-זאת האמת הערומה.

והאמת הזו יוצאת גם החוצה אל הרחוב הישראלי.

יותר מידי פעמים נשאלתי האם אני יהודיה בסיטואציות שונות ומשונות.

אז הרשו לי לענות לכם בשאלה משל עצמי?

מי מתפוצות ישראל שומר את השבת בלי ״טוויסטים בעלילה״ והתאמות כדי שיהיה נוח יותר?

ממש כמו אבותינו, אברהם, יצחק ויעקב?

הכי קרוב לאיך שנכתב בתורת ישראל, הכי קרוב למה שהיינו כעם פעם מזמן?

וזו רק דוגמא אחת…

שמעתי פעם מישהו אומר שבלי ביתא ישראל אין 12 שבטי ישראל.

אז עכשיו שזה מצויין בפרוטוקלים ויהדות ביתא ישראל מוכרת קבל עם ועדה אולי נתאחד כעם ונחזור להיות עם ישראל.

קצת עצוב,

החלק בפאזל שמרכיב את התמונה הגדולה הוא אותו החלק שהתכחשו לו כל-כך.

8 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול